• אוהדוונצ׳רס

הנה 8 סיבות למה לטייל לבד זה לא מה שחשבתם

Updated: Nov 19, 2020

המיתוס הכי גדול בלטייל לבד הוא שאתה אף פעם לא באמת לבד, ודווקא סיכוי גבוה יותר שאתה תהיה מוקף אנשים. בואו נדבר על למה לטייל לבד זה הדבר הכי טוב שתוכלו לעשות לעצמכם, ובסוף אפילו אשתף אתכם בטיפים שיעזרו לכם לצאת לטיול הראשון שלכם לבד!הנה 8 סיבות למה אני חושב שכל אחד/ת צריך/ה לנסות לטייל לבד:


1. עצמאות וחופש במלוא מובן המילה – אחד הדברים שהכי מאפיינים את חיי השגרה זה שאנחנו כל הזמן מקדישים פיסות מהזמן שלנו לאנשים או למסגרות שהם לא אנחנו.


אנחנו מקריבים כל כך הרבה פיסות עד שבקושי נשאר לנו זמן לעצמנו. כשאנחנו מטיילים לבד אין לנו שום גורם חיצוני שישלוט לנו על הזמן ובהיבט הזה אנחנו לגמרי אדונים לעצמנו, כמו שאמר יהודה פוליקר בשיר שלו – ״חופשי זה לגמרי לבד״. אומנם זה נשמע טריוויאלי, אבל זאת תחושה כל כך שונה מאיך שהיומיום שלנו מרגיש, שלדעתי כל אחד חייב לאפשר לעצמו את זה אחד לתקופה.


״אני לא שולל את התרחישים האלו, אבל הדבר העיקרי שלמדתי מהרבה טיולים לבד זה שהרוב הגדול של האנשים שחיים על הפלנטה הזו הם אנשים טובים״.

2. מכירים הרבה יותר טוב את המקום שמטיילים בו – כשאתה מטייל לבד ולא קשור באופן מחייב לשום חברה או בן זוג, היכולת שלך לחיות ולחוות את המקום שבו אתה מטייל היא אינסופית.


בין אם זו השפה המקומית שנקלטת אצלך מהר כי אין ברירה אחרת, המקומות שאתה רואה סביבך שאפשר הרבה יותר להתעמק בהם במקום לתת תשומת לב לבן אדם אחר, או סתם לשבת עם עצמך ולהרהר על החיים בלי שאף אחד יקטע לך את חוט המחשבה.
3. מכירים הרבה יותר טוב את המקומיים – מיתוס שיוצא לי לשמוע הרבה מאנשים לגבי המצאות לבד במדינה זרה הוא המחשבה שבמידה והוא ימצא את עצמו לבד מוקף במקומיים, זה יכול להוביל לרגעים מפחידים ולסיטואציות לא נעימות.

אני לא שולל את התרחישים האלו, אבל הדבר העיקרי שלמדתי מהרבה טיולים לבד זה שהרוב הגדול של האנשים שחיים על הפלנטה הזו הם אנשים טובים. יותר מזה, כשהם יראו אדם לא מקומי בסביבה הביתית שלהם הם לרוב יציעו לו עזרה, ישאלו אותו אם הוא איפה שהוא רוצה להיות ופשוט יהיו נחמדים אליו. כן, אני יודע שזה נשמע מוזר, אבל תנסו ותיווכחו בעצמכם.


4. מאמצים במהירות את השפה – כשאין איתנו מישהו שבא איתנו מהבית ודובר את שפת האם שלנו, אנחנו נאלצים בעל כורחנו לבוא במגע עם המקומיים כל פעם שנרצה לאכול, להתנייד, לצאת בערב או לחפש מקום לישון, וכל האינטראקציות האלו יעזרו לנו לאמץ את המילים החשובות, לקלוט מהר את השפה המקומית, והכי חשוב – להפטר מהביישנות שאנחנו ״נהנים״ ממנה כשאנחנו מטיילים עם קבוצה ותמיד אפשר לבקש ממישהו אחר שיברר עבורנו את מה שאנחנו צריכים. כשטיילתי בפיליפינים תוך שבוע הצלחתי לאמץ לעצמי משהו כמו 10 מילים בטגלוג, השפה המקומית, ומאותו רגע ואילך כל פעם שבאתי במגע עם מקומי והשווצתי במילים הבודדות שאני יודע, אוטומטית העליתי לו חיוך על הפנים ועל הדרך גם כיבדתי אותו בזה שאני מנסה לדבר בשפה שלו.5. לומדים להכיר את עצמנו – אחת הסיבות שבגללן אני משתדל לחזור ולטייל לבד כל פעם היא שבין אם זה בנסיעת אוטובוס ארוכה, בתצפית כלשהי או באיזה ישיבה על חוף יפהפה, אני פשוט מוצא את עצמי נהנה מהזמן שיש לי לחשוב ולהרהר על החיים שלי. נכון שזה נשמע טריוויאלי, אבל בשגרת החיים שלנו אנחנו מוצאים את עצמנו בקלות מאוד נזרקים מסיטואציה אחת לשניה בלי שום הזדמנות לעצור רגע ולעכל את כל מה שאנחנו עוברים.״אחרי שמטיילים לבד וחוזרים הביתה, רואים מהר מאוד איך היכולות שלנו בדברים מסויימים השתפרו ואיך התפיסה שלנו של החיים השתפרה!״


גם כשמטיילים עם אנשים אין לנו באמת את הזמן הזה, כי הנוכחות שלהם לידינו תמיד תדרוש מאיתנו תשומת לב. או שהם ידברו איתנו או אנחנו איתם. כשמטיילים לבד ובלי הצורך הזה לתת למישהו שהוא לא אנחנו תשומת לב, אנחנו יכולים להנות מזמן של חשיבה והרהורים אינסופי, ובאמצעותו לקבל פרספקטיבה על החיים שלנו, שאם נקבל אותה היא תעשה לנו אך ורק טוב, ובמקרים מסויימים גם תגרום לנו להעריך את נסיבות החיים שלנו הרבה יותר.


6. ההרפתקאות פשוט מגיעות – פה קשה לתת הסבר הגיוני למה ואיך זה קורה, אולי באמת כי אין. מה שכן יש זה את המיני-הסבר הזה שאין לך פרטנר שעלול לפסול הצעות הרפתקניות שנקראות לדרככם, אבל לגבי השאלה למה הן מגיעות יותר כשאתה לבד – אין לי איך לענות על זה. איכשהו כל פעם שטיילתי לבד מצאתי את עצמי מגיע להרפתקאות מיוחדות ולרגעים הזויים! (בקטע טוב) שהצליחו להפתיע אותי ולהוסיף לי טאץ׳ מאוד אקזוטי לטיול. למשל, כשטיילתי בקולומביה הלכתי לאיזו הופעה של להקתי שאהבתי וחבורה של מקומיים חמודים פשוט הזמינו אותי להצטרף אליהם וביליתי איתם את כל ההופעה!
7. נוצרים לנו הרבה קשרים חדשים – בין אם זה עם מקומיים, תיירים ממדינות אחרות או ישראלים חדשים שפגשנו איפה שאנחנו נמצאים, הרבה הרבה (הרבה!) יותר קל להכיר, להתחבר וליצרו קשרים חדשים שתאמינו או לא – ישארו איתנו שנים קדימה! לא פעם ולא פעמיים שמעתי על מישהו שהכיר מישהו נחמד תוך כדי הטיול שלו, הם שמרו על קשר כשכל אחד חזר למדינה שלו, ואז כעבור כמה שנים הם נפגשנו שוב במדינה אחרת! מגניב לא?


8. משתפרים בחיים – נשמע קצת בומבסטי אני יודע, אבל קודם כל זו הנקודה האחרונה בפוסט, אז מותר קצת דרמטיות, ודבר שני, אני לא חושב שיש דרך אחרת לנסח את זה.


אחרי שמטיילים לבד, חוזרים הביתה ורואים איך היכולות שלנו התחדדו והתפיסה שלנו על החיים השתנתה, גם אם אפילו בקצת, מבינים שבזכות זה שהיינו תקופה כלשהי אדונים לעצמנו במדינה זרה, צברנו חוויות, ניצבנו בפני אתגרים, קיבלנו החלטות לבד ונדרשנו לעירנות, חזרנו לסביבה הביתית שלנו בגרסה משודרגת של עצמנו ולמדנו על עצמנו דברים שיכולים לשמש אותנו ביומיום שלא בהכרח ידענו על עצמנו קודם.
אז אלו היו 8 הסיבות שבגללן אני רואה את עצמי ״מכור״ ללטייל לבד, ומה שאנשים שטיילו לבד אמרו לי כששאלתי אותם מה מביא אותם לטייל לבד פעם אחר פעם, גם במצבים שהם יכולים לטוס עם חברים.

אם כל זה לא מספיק,


הנה כמה טיפים פרקטיים שתוכלו להיעזר בהם במידה ותחליטו שאתם רוצים לנסות לטוס לבד למדינה זרה ולעוף על הטיול לבד הראשון שלכם:


1. תתכננו טיול קצר – סופ״ש ארוך זה הזמן האידיאלי לטיול לבד הראשון שלכם וזה גם יהיה עבורכם הסממן העיקרי שלפיו תחליטו האם זה בשבילכם או לא.

2. תבחרו מדינה שידועה כידידותית – מדינות סקנדינביה, סינגפור, ספרד או כל מדינה אחרת שעשיתם עליה קצת מחקר וראיתם שהיא בטוחה לתיירים.

3. תתייעצו, תחקרו ותשאלו – כמו כל דבר בחיים, לשאול מישהו שכבר עשה מה שאתם רוצים לעשות זה אולי הדרך הכי טובה לקרב את עצמכם לעשות את זה. תפסו מישהו שאתם מכירים שטייל לבד (גם אותי – תרגישו בכיף) ותשאלו כל מה שבא לכם, גם על רגעי השיא וגם על הדברים המפחידים או המלחיצים, וככה תוכלו להפיג לעצמכם חששות וללמוד מנסיונם של אחרים.

אם הגעתם עד כאן, כנראה שאתם באמת סקרנים בנושא, ואם אתם עד כדי כך סקרנים בנושא כנראה שמשהו בטיול לבד קורא לכם לנסות אותו, לתת לו צ׳אנס, לטעום מהדבר האמיתי!


אחרי שהבנתם למה זה כדאי ואיך עושים את זה אני מאמין שתרמתי את חלקי לטיול לבד הראשון שלכם, ועכשיו כל מה שנשאר לכם לעשות זה להזמין כרטיס, לארוז תיק ולתת לדרך לעשות את שלה,

תהנו!27 views0 comments